Vyberte stránku

Postel má velký vliv na náš spánek, v posteli budeme nejen spát, ale také lenošit a relaxovat. Postel vybíráme většinou hlavně podle vzhledu, měli bychom se také zaměřit pro koho je postel určena, na funkce, materiál a rozměry postele. Postel máme v úmyslu používat řadu let, a proto by měla být kvalitně zpracována. Některé postele můžeme sehnat za poměrně velmi příjemné ceny, ale levná postel většinou odráží kvalitu zpracování a použitý materiál. Proto je dobré myslet i na to, zda si raději nepřiplatíme a pořídíme si lepší postel, abychom ji nemuseli za pár let vybírat znovu.

Při výběru postele nesmíme zapomenout na zvolený rošt a kvalitní matraci, ale také jak má být postel vysoká a z jakého materiálu bude postel vyrobena. K posteli dnes také seženeme spousty doplňků, které jsou praktické, zpříjemní nám spánek a pobyt v posteli.

Výběr postele se může zdát jako snadný úkol, ale zcela lehké to není a naše rozhodnutí ovlivní jak dobrý a kvalitní spánek budeme mít.

Jak vybrat správnou postel?

Na čem záleží když si pořizujete postel a podle jakých parametrů se rozhodnout?

bílá manželská postel

Kdo bude na posteli spát? Děti, teenageři, dospělí, senioři, hosté

Nejprve se zamysleme, kdo vlastně bude postel používat? Hledáme stabilní postel pro naše raubíře, chceme si vybrat jednolůžko pro sebe nebo se poohlížíme po posteli, kde budeme spát společně s partnerem, či vybíráme postel pro babičku s dědou, kteří mají třeba problémy s klouby?

Na trhu najdeme spousty druhů postelí:

 • jednolůžka,
 • dvojlůžka,
 • dětské postele,
 • postýlky,
 • patrové postele, palandy
 • dvoupatrové,
 • postele pro teenagery,
 • seniorské,
 • manželské postele

Pojďme se podívat na jednotlivé druhy postelí trochu zblízka a co od každé postele bychom měli očekávat.

Dětská postýlka je zprvu nejdůležitějším prvkem dětského pokoje, naše dítě v ní tráví na začátku života většinu času a postýlka je pro něj nejdříve celým světem. U dětské postýlky bychom měli koukat na to, aby byla hlavně bezpečná, aby si v ní naše děťátko neublížilo. Pozor musíme dávat na kvalitní opracování jednotlivých částí, jak jsou od sebe jednotlivé příčky daleko, aby do nich dítě nestrčilo hlavičku i na to jakým materiálem je dřevo ošetřeno, musí být z nezávadných materiálů, které se neloupou, protože děti časem postýlku často olizují.

dětská postýlka

My truhláři skandujeme na hokeji „Kdo nespadl z postele, není Čech. Hop, hop, hop“.

(spolek vtipných truhlářů)

Dětská postel

Všichni jsme byli malí a většina si určitě vzpomene jak jsme spadli my nebo naši sourozenci z postele. Takže vybrat správnou dětskou postel může být pro nás mnohdy velký oříšek. Na jednu stranu chceme, aby bylo dětem zajištěno patřičné bezpečí, dostatečný prostor pro spánek a na druhou stranu koukáme na to, aby postel hezky vypadala.

Děti jsou často nemotorové a padají jako hrušky ze stromu, proto musíme koukat hlavně na bezpečnostní prvky postele jako jsou zaoblené hrany, boční zábrany k posteli nebo třeba čelo postele, které chrání před chladem, ale také se dítě může v klidu opřít a dívat se třeba na pohádku.

Dvoupatrová postel

Dětská patrová postel je velice oblíbeným a atraktivním řešením nedostatku místa v dětském pokojíčku. Patrové postele řeší hned 2 základní problémy, se kterými se v malých dětských pokojích potýkáme. Nedostatek místa k uložení dětí a zajištění jejich soukromí nám může totiž opravdu znepříjemnit život.

Při výběru patrové postele je důležité zvážit i její výšku, aby se dítě mohlo posadit a nebouchlo se při tom do hlavy. Samozřejmostí dětských patrových postelí jsou zábrany po krajích postele, které dítě chrání před pádem.

Patrová postel se nám však vyplatí pořídit i pouze pro jedno dítě,  vrchní patro může sloužit jako dětský hrací koutek a do budoucna jako útočiště pro dalšího potomka.

Snem každého dítka je mít svou vlastní nejúžasnější postel, kterou mu budou kamarádi jen závidět. Přesně to je příklad dětských patrových postelí. Patrovou postel mají děti velice rádi z jednoho prostého důvodu, každý jsme v mládí chtěli mít bunkr nebo domeček ve stromě, prostě své království a tak to mají i naše děti.

Horní patro berou děti jako jejich vlastní klubovnu, kde mají soukromí a mohou si tam kupit různé věcičky, které doma najdou. A my je pak obyčejně hledáme a najdeme je právě nahoře v patře, uložené našimi dítky.

Taková postel udělá radost nejen dětem, ale i dospělým, upřímná radost na tvářích dětí, nás prostě zahřeje u srdce.

Jendolůžková postel

Jednolůžkové postele hledáme většinou pro sebe nebo pro našeho potomka. Rozměry jednolůžka jsou uzpůsobeny pro pohodlné ležení jedné osoby. Jednolůžka můžeme najít i s úložným prostorem v podobě vysouvacího boxu nebo vyklápění postele. Zajímavá jsou i jednolůžka, která mají vysouvací další lůžko, které nám poslouží třeba když přijde návštěva.

Běžná velikost jednolůžka je 90x200cm. Můžeme si pořídit i rozměry 80×200 cm nebo širší 100×200 cm. Do jednolůžek spadá i postel nazývaná letiště, která měří většinou 110×200 cm, 120×200 cm nebo dokonce postel 140×200 cm a ještě komfortnější postel 160×200 cm, což už je v podstatě manželská postel a můžeme na ní ležet ve dvou. Pokud máme vyšší postavu a chceme se pohodlně vyspat, měli bychom se porozhlédnout po dlouhé posteli 90×220 cm, případně ještě delší.

Patrová postel

Jednopatrová postel má pouze jedno lůžko, které najdeme nahoře a prostor pod postelí využíváme většinou pro dětský stolek nebo gauč, jednopatrová postel se nám bude skvěle hodit, když máme menší prostory a potřebujeme využít každé místečko k dobru.

Nejprodávanější postele, nejen pro dva. Kupujeme si je i sami pro sebe, když si chceme dopřát dostatek místa a komfortu na rozsáhlé ploše. Cenově jsou také výhodnější, než když bychom si pořídili dvě jednolůžkové postele. Vybírat můžeme mnoho variant od čalouněných, přes kovové, laminátové až po masivní postele.

Manželské postele

Jde o nejoblíbenější klasiku, vybereme si rám postele a dokoupíme k němu rošt s matrací. Výběr můžeme přizpůsobit našim potřebám a kdykoli v budoucnu můžeme rošt nebo matraci vyměnit za nové. Některé postele seženeme i kompletní již s rošty a matracemi, výhodou je, že nemusíme dále nic řešit a cena postele se již nezvyšuje.

Nejoblíbenější velikost manželské postele je 180×200 nebo 160×200 cm.

 

Rozkládací sedací soupravy

Pro každodenní spaní jsou sice oblíbené, protože je přes den použijeme jako sedačku a přes noc si je rozložíme a spíme na nich jako na posteli. Tyto rozkládací postele, alias pohovky, ale nemají potřebnou ergonomii, pro kvalitní spánek. Navíc se v nich mohou množit roztoči, bakterie a plísně, protože po složení dostatečně nevyschnou.

Náš oblíbený citát „Průměrný člověk potřebuje spánek o pět minut delší.“.

Wilson Mizner (dramatik)

Jaké funkce by měla postel mít? Rozkládací, sklápěcí, vyvýšená, s úložným prostorem

Manželské postele s úložným prostorem

Když máme malý byt a řešíme každý centimetr, pak se nám bude určitě hodit manželská postel s úložným prostorem.

Úložné prostory nám perfektně poslouží pro uložení sezónního oblečení, lůžkovin, různých potřeb do domácnosti, ale také pro schování vánočních dárků například.

Jaký typ úložného prostoru bychom měli zvolit?

Rozhodovat se můžeme ze třech či čtyřech typů úložných prostor. Zvolíme si typ podle toho, kde budeme mít postel umístěnou a z jakých stran budeme mít k posteli přístup.

Prvním typem je otevírání celé ložné plochy shora

Pod postelí, zde najdeme zpravidla jeden nerozdělený velký prostor na ukládání věcí. Otevírat nemusíme celou ložnou plochu, ale můžeme si pořídit horní otevírání i jen jedné poloviny.

Manželská postel s úložným prostorem vyklápěcí shora
boční vyklápění postele

Druhým typem je opět otevírání shora, ale vyklápíme buď levnou nebo pravou stranu postele z boku

Prostor pod postelí budeme mít pak většinou rozdělen na dva nebo více částí. Otevírání úložných prostor z boku postele nám poskytne ve většině případů lepší obslužnost, lépe se nám budou věci ukládat a také se pak se k uloženým věcem dokážeme lépe dostat.

Záleží, ale kde budeme mít postel umístěnou, pokud ji umístíme uprostřed místnosti, můžeme si dovolit výklopy z boků postele, pokud umístíme postel ke straně místnosti, volíme vetšinou přední výklop.

Třetí typ úložného prostoru postele jsou výsuvné úložné boxy nebo zabudované poličky v posteli

Pokud nechceme vyklápět postel, nejvhodnější variantou pro nás budou různé zásuvné boxy, které mají pojezdy či kolečka, abychom je snadno mohli vysouvat.

Tyto úložné boxy můžeme umístit jednak do boku postele, ale také třeba do přední části postele, když máme postel umíéstěnou z boku u stěny.

 

Manželská postel s úložnými boxy zepředu

Měli bychom počítat s tím, že když potřebujeme box vysunout, tak potřebujete mít dostatečný prostor v okolí postele. Box pod postelí nemusíme mít pouze jeden, můžeme zvolit více kusů. 

Pokud si přejeme postel i s nočními stolky, tak délku vysouvacího boxu krátíme o hloubku nočního stolku, abychom mohli pohodlně úložný box kdykoli vysunout a nemuseli jsme kvůli tomu hýbat s nočními stolky nebo je případně museli složitě odmontovávat.

Také pro nás může být zajímavý otevřený úložný prostor v podobě zapuštěných poliček v posteli.

Skládací postele

Skládací lůžka jsou zvolíme hlavně, když míváme přes noc časté návštěvy. Můžeme je snadno složit a uložit, když je zrovna nepotřebujeme. Pro každodenní spaní nejsou zcela vhodná, kvůli špatné ergonomii.

Říkáme jim různě, výklopné postele, sklápěcí postele, sklopné postele, skládací postele, vyklápěcí postele nebo vestavěné postele, to nejdůležitější, ale je, že nám šetří spousty místa.

U sklápěcí postele najdeme mechanismus, který je zabudovaný do rámu postele, a pokud postel sklopíme, tak nám připomíná skříň. Toto využijeme v malých prostorách, kdy potřebujeme na noc obývák proměnit v ložnici. Sklápěcí postele jsou navrženy a určeny pro každodenní používání a nemusíme se tedy bát, že by pro nás byla manipulace těžkopádná.

Výklopná postel
Sklopná postel
Vyklápěcí postel
Sklápěcí postel

Rozkládací postel s přistýlkou

Postele s vysouvací přistýlkou neboli rozkládací postele využijeme, když nemáme doma dostatečné prostory. Hodí se nám i pro jedno dítko s mnoha kamarády nebo když máme doma časté návštěvy. Postel můžeme kdykoli je potřeba jednoduše vysunout a díky zvětšení plochy na ní můžeme s přehledem nechat vyspat 2 až 3 děti.

Dětská postel se zábranou

Jestliže máme doma rychlé neposedy, určitě uvítáme dětskou postel se zábranou, která zajistí, aby dítě během spánku nebo při hraní bylo chráněno a neskulilo se na zem. Navíc pokud zvolíme ohraničení postele ochrannými zábranami ze všech stran, dodáme našemu dítěti daleko větší pocit bezpečí.

Z jakého materiálu je postel vyrobena? Lamino, dřevo, kov, čalounění

Když vybíráme postel, tak je pro nás určitě důležitý vzhled, který jde ruku v ruce s použitým materiálem na výrobu postele. Materiál postele ovlivňuje nejen jak postel vypadá, ale také jak bude pevná a stabilní, jak dlouho vydrží, jestli nebude vrzat a samozřejmě i výslednou cenu.

Naše srdcovky jsou postele ze dřeva a vybrat si můžeme buď z masivu nebo lamina, ale pokud chceme vyzkoušet i jiný materiál nebo vzhled, sáhneme třeba po posteli z kovu nebo čalouněné posteli.

Pojďme se podívat na druhy postelí podle materiálu:

Jedna rada „Vybírejme pouze seriózní výrobce, kteří používají k výrobě kvalití lamino, pak laminátová postel vydrží spousty let..“.

Laminátové postele

Jestliže hledáme levnější postel, budeme se ohlížet po materiálu lamino. Laminátové postele jsou vyrobeny z dřevotřísky, která je potažena vrchní fólií různých dekorací, takže si můžeme vybírat opravdu nespočet designů co se barev týče, imitací dřeva nebo dekorů.

Postel z kvalitního lamina nám vydrží spousty let a snadno je můžeme udržovat, navíc si taková postel z lamina zachovává svou barvu po celá léta.

Možná nám v hlavě vrtá otázka, proč jsou některé postele z lamina o dost levnější. Z jakého důvodu najdeme postele v obchodních řetězcích o tolik levnější než, když si necháme vyrobit postel od truhláře? A proč postele od řetězců nevydrží tolik jako právě postel od truhláře?

Rozeberme si rozdíly v laminu detailněji. Lamino se vyrábí použitím určitého poměru třísek a lepidla. Když si necháme vyrobit postel od truhláře, tak ve většině případů obdržíme postel na míru a z lamina, které je kvalitní. Kvalitní lamino má větší obsah třísek v lepidlu. Přemýšlejme, truhlář si za svojí prací stojí a většinou dostává další zakázky právě na doporučení již spokojených zákazníků, takže si nemůže dovolit pracovat s nekvalitním laminem.

Ale co když si pořídíme daleko levnější postel také z lamina, ale z řetězce? Obchodní domy nabízí pro nás cenově velice zajímavé postele. Jenže musíme si uvědomit, že co je levné, není většinou kvalitní. A taková postel je ve většině případů vyrobena z nekvalitního lamina, jde o nejlevnější materiál, který má málo třísek, ale hodně lepidla a takový nábytek pochází většinou z Číny. často se nám tedy pak stane, že máme doma postel z Číny, ani o tom nevíme, ale zjistíme to snadno, když potřebujeme postel někam přesunout nebo třeba se stěhujeme a jsme nuceni postel rozmontovat a znovu smontovat. Najednou vidíme, že materiál není dostatečně pevný a kvalitní, lepení či celková pevnost je špatná, u jednotlivých desek se nám může stát, že dojde k odlupování vrchního laminátu z dřevotřísky, a proto pak musíme koupit postel novou.

Když postel kupujeme, tak rozdíl v kvalitě lamina jen těžko poznáme, ale dobrým vodítkem nám může být právě cena a pokud se obrátíme na truhláře, tak se ho jednoduše můžeme na kvalitu lamina, kterou používá na výrobu postelí zeptat.

My používáme k výrobě postelí z lamina jen ty nejkvalitnější laminátové desky například Kronospam nebo Egger.

Určitě nešlápneme vedle, když zvolíme nábytek od truhlářů, kteří se v materiálech vyznají, o rozdílech v laminu moc dobře vědí a vybírají si pro výrobu jen vysoce kvalitní materiál. Výhodou spolupráce s truhlářem je, že můžeme mít postel vyrobenou vyloženě rozměrově a funkcemi na míru, levněji než když bychom si nechali vyrobit postel vyloženě z masivu, ale taková postel je ve výsledku velice bytelná, stabilní a pevná a vydrží nám léta.

Postele z masivu

Kdo by z nás neměl rád přírodní materiál, ve dřevě vidíme kouzlo a dřevěné postele máme prostě rádi. Nevýhodou pro nás je hlavně fakt, že masivní postel je dražší, ale zase dostaneme vyšší pevnost, stabilitu, odolnost, a tím pádem i dlouhou životnost.

Když vybíráme dřevěnou postel, můžeme zvolit levnější variantu a tou je postel z měkkého dřeva nebo zvolíme dražší materiál a podíváme se po tvrdých dřevinách.

Do měkkého dřeva řadíme například modřín, smrk, borovice a další. Postele mají krásnou strukturu, ale dřevo je měkčí a náchylnější k oděrkám, takže budeme muset dávat pozor, abychom rám postele nepoškodili. Ale pokud chceme předejít poškození postele, můžeme dřevo opatřit navíc speciálním ochranným lakem.

Pod tvrdým dřevem si představme třeba ořech, dub, buk, třešeň nebo jasan. Postel z masívu je opravdu vysoce pevná, stabilní a má co se týče životnosti v případě výrobků ze dřeva nejdelší životnost.

Kovové postele

Postele z kovu na nás mohou působit poněkud chladněji, ale na druhou stranu mají velkou odolnost a kdo jsme alergik, tak takovou postel jistě oceníme. Postelový kovový rám pro nás může být nepříjemný na dotek, ale polštáře, matrace a povlečení nám pomohou kontakty s rámem co nejvíce minimalizovat, takže se snadno vyhneme nepohodlí. Některé kovové postele jsou lehké, jiné těžší, záleží jaký kov byl při výrobě zvolen, zda byla postel vyrobena svařováním nebo kováním. Pod postelí bývá volný prostor a matrace je i zespodu na vzduchu, což zabraňuje tvorbě různých plísní. Výhodu kovové postele najdeme i v její nosnosti, pokud máme nadváhu, tak je určitě pro nás dobrou volbou.

Čalouněné postele

Dalším typem je čalouněná postel, jejíž konstrukce je většinou vyrobena z dřevotřísky, či překližky, ale může být i vyrobena z masivu. Konstrukci postele zakrývá čalounění, tedy látka, kůže nebo levnější eko kůže. Pokud zvolíme čalouněnou postel, můžeme si třeba barevně sladit již zařízený pokoj.

Čalouněné postele rozlišujeme na celočalouněné (matraci nemůžeme časem vyměnit), částečně čalouněné (matraci můžeme vyměnit) a postele boxspring (mají robustní rám a většinou dvě matrace).

Výhody čalouněných postelí je absence ostrých hran a postele nám ve většině případů nabídnou úložný prostor.

Části postele

Z čeho se vlastně taková postel skládá? 

Rám

Rám postele drží rošt a vyobrazuje celý design postele jak vlastně vypadá a působí. Rám postele by měl být vyroben kvalitně, pevně a měl by něco vydržet. Rám postele je složen z bočnic, stranic a čela.

Rošt

Rošt je pro zdravý spánek důležitý, měl by podporovat správnou ergonomii těla, zajistit matraci správné odvětrání a rovnoměrně rozložit zatížení matrace. Pokud zvolíme kvalitní rošt, jeho životnost by měla být podobná jako životnost postele, vyhneme se tak budoucí výměně.

Pojďme si říci jaké existují rošty, na trhu najdeme laťkový, lamelový a destičkový či křidélkový. Některé jsou pevně dané a jiné si můžeme podle sebe nastavit. Ovládat nastavení roštu můžeme mechanicky nebo elektricky.

Laťkový rošt nám nejvíce opotřebuje naši matraci, je ale levný a má dlouhou životnost.

Lamelové rošty jsou ideál, seženeme je sice o něco dráže, ale rozloží dobře tlak na matraci a přizpůsobí se ergonomii našeho těla. Čím více lamel bude rošt mít, tím je to lépe, optimální počet je 28 lamel pro rošt o délce 2 m. Tloušťka lamel bývá většinou v rozmezí 8–12 mm.

Destičkové či křidélkové rošty máme v oblibě, když jsme starší a jsou i velice vhodné pro osoby připoutané dlouhodobě na lůžko, mají hodně bodových výkyvných talířků nebo také destiček, které se velmi dobře přizpůsobí tvaru našeho těla.

Lamelový rošt k posteli

Ani bychom snad nevěřili, ale studie ukazují, že průměrně přes noc vypotíme 1 litr vody. Náš pot se vsákne do lůžkovin včetně matrace. Povlečení snadno vyvětráme nebo vyměníme za nové, ale s matrací už to budeme mít složitější. Pokud je matrace často vlhká, vznikne ideální prostředí pro roztoče a plísně a výrazně to snižuje živostnost matrace. Vlhkost není dobrá ani pro materiály matrací jako PUR či líné pěny.

Snížit vlhkost v matraci můžeme lamelovým roštem, který zajišťuje matraci co nejvíce vzduchu. Ale také můžeme vybrat matraci, která dokáže vysychat lépe.

Český výrobce přišel se zásadní novinkou v podobě odvětrávání matrace. Jde o systém ŘEŠETO, kdy matrace se sama stará o to, aby přístup vzduchu měla a rychlým způsobem vysychala.

V našem truhlářství doporučujeme zdravotní matrace od českého výrobce DPV, který v roce 2011 vynalezl tuto unikátní technologii. Švýcarská firma SANTIZED provedla testy a matrace certifikovala jako EXCELLENT.

Fakultní nemocnice Brno poskytuje certifikát Klinické hodnocení zdravotního prostředku pro kombinaci metody ŘEŠETO a antibakteriální pěny k těmto zdravotním matracím.

Na matraci ŘEŠETO nejen, že budeme spát lépe, ale také vyřešíme problém s pocením. Díky průduchům je matrace studenější a ochlazuje se tak i naše tělo.

 

Jak funguje česká metoda ŘEŠETO?

Hlavní prim hrají malé otvory ve vertikálním směru, tak i mezi jednotlivými vrstvami matrace, ŘEŠETO systém přináší skvělou ventilaci vzduchu a maximální odvětrání matrace. Tento systém nesníží nosnost ani tuhost matrace. Postelové matrace vyrobené touto technologii přináší maximální hygienu spánku. Kolekce matrací ŘEŠETO je vyrobená z antibakteriálních pěn, které dokáží eliminovat výskyt a množení bakterií.

matrace řešeto

Doplňky k posteli

A jak dál si můžeme zpříjemnit pobyt v posteli? Doplňků, ze kterých můžeme vybírat je celá řada. Co by se nám hodilo? Barevně sladěné noční stolky, vysoké čelo postele, možnost vložit osvětlení nebo využijeme úložné prostory? Hodilo by se nám výsuvné další lůžko nebo polohovatelný rošt?

Čelo postele

Čelo postele máme umístěné za hlavou, můžeme se o něj opřít a naše lůžkoviny nepřijdou do styku se zdí. Také nás chrání proti průvanu za hlavou a můžeme se o čelo postele v klidu opřít a přečíst si třeba nějakou knihu.

Bočnice, zábrany, postranice

Montujeme je nejen na patrové postele, ale také na přízemní postele a slouží jako ochrana pro naše děti, aby z postele v noci nespadli.

Úložný prostor

Různé výsuvné boxy, vestavěné poličky po bocích nebo v čele postele a také výklopné úložné prostory.

Noční stolky

Uložíme si do šuplíků knihy, mobilní telefon nebo postavíme navrch lampičku.

Manželská postel s nočními stolky

Osvětlení

V některých postelích je zabudované osvětlení a nemusíme řešit lampičky po bocích postele.

Jak velkou postel koupit? Rozměry postele šířka, výška, délka, nosnost

Jak bychom měli určit správnou velikost postele? Jak se správně rozhodnout jak budeme mít vyssokou postel a co šířka a délka postele? Můžeme vybírat z různých rozměrů a také můžeme zvolit postel vyrobenou zcela na míru podle našich potřeb a možností.

Takže jak stanovit dostatečnou výšku postele? A co když máme problémy s klouby? Oceníme jistě vyšší postel, ze které se nám bude lépe vstávat.

Jak širokou manželskou postel?

Postel vybírejme podle našich tělesných proporcí, velikosti místnosti, ale také podle toho jak rádi spíme. Pokud vybíráme manželskou postel, držme se obecného pravidla, že by postel měla být vyšší alespoň o 20 cm než je naše výška, anebo pokud je partner vyšší, tak od 20 cm než je jeho výška. Pro naše pohodlíčko, bychom každý měli mít šířku plochy na spaní 90 cm. Nejlepší pro nás bude, když budeme vybírat manželskou postel od šířky 180 cm.

Pokud jsme zvyklí se s partnerem k sobě přitulit, můžeme vybrat menší rozměr, ale pokud máme rádi při spánku svůj prostor, kde se můžeme roztáhnout každý jak potřebujeme, tak se raději poohlédneme po širší manželské posteli.

Nejběžnější manželské postele mají rozměry 180x200cm. Do menších ložnic se nám bude hodit spíše rozměr 160x200cm, ale jestli máme dostatek prostor, tak proč nevyužít krásný luxusní rozměr 200x200cm.

Správná velikost dětské postele

 • rozměr 80 (90) šířka × 200 cm délka – jde o nejběžnější velikost, vydrží dítěti až do dospělosti
 • rozměr 80 (90) šířka × 180 cm délka – vhodná pro děti do 14 let
 • rozměr 80 šířka × 160 cm délka – pro děti do 10 let věku
 • rozměr 70 (80) šířka × 140 cm délka – používají děti do 6 let

Jaká je správná výška postele?

Čím vyšší postel, tím se nám bude z postele lépe vstávat, proto když máme třeba problémy s klouby nebo máme vyšší věk, volíme vyšší postele. Výška lůžka bývá často opomíjena, jedná se, ale o naprosto zásadní parametr. Také z hygienického hlediska je minimální výška 25 cm nad podlahou, abychom nevdechovali rozvířený prach a byli jsme chráněni od chladu z podlahy.

Výšku postele vybírejme podle naší výšky. Přesný rozměr je individuální. Optimální výška postele bude pro nás dobrou volbou od 40 do 55 cm, při této výšce se nám bude vstávat nejlépe a prostor pod postelí větrá. Jestliže nám je více let nebo vybíráme postel pro seniora, vhodnou výškou bude postel okolo 60 cm.

Výšku postele rozdělujeme na výšku rámu a výšku ložné plochy s matrací. Ložná plocha s matrací bude vyšší než výška samotného rámu postele. Počítejme ještě s rozdílem zhruba o 10 – 20 cm navíc nad rám postele. Pokud si chceme spočítat výslednou výšku postele, musíme sečíst výšku matrace + výšku rámu postele a odebrat cca 10 cm, protože matrace bude asi o 10 cm zapuštěna do rámu postele.

Jak širokou postel?

Šírku postele volíme asi o 30 centimetrů delší než jsme my sami. Aby se nám příjemně spalo, tak potřebujeme běžně 90 cm širokou postel. A když budeme na posteli spát s partnerem, tak bychom se měli dívat na postele široké 180 cm.

Nosnost postele

Kolik vážíme nebo jaká je celková váha nás a našeho partnera a tuto nosnost by měla námi vybraná postel splňovat. No a také myslete do budoucna na nosnost postele a zvolte raději nosnost o něco vyšší.

Dodání a montáž

Postel je zrovna typ nábytku, který bývá váhou i svými rozměry horší na přepravu svépomocí, proto než postel koupíme zjišťujme si od výrobce nebo prodejce, zda poskytuje dopravu, za jakou cenu a případně také, zda postel vynese i do patra či nabídne montáž přímo u nás v místnosti.

V našem truhlářství samozřejmě poskytujeme služby dopravy i montáže. 

Údržba postele

V ložnici strávíme až třetinu času denně, proto bychom měli myslet i na údržbu této místnosti měli věnovat posteli dostatečnou péči. Samotné lůžko bychom měli udržovat čisté a bez prachu. Důležité je však nezapomenout ani na prach pod postelí a kolem ní.

Hledáte šatní skříň? Podívejte se na náš další článek, který Vám půmůže s výběrem šatní skříňe z masivu s posuvnými dveřmi